LEZENÍ ŠKOL

TENTO PROJEKT PODPORUJE: 

PRO BLIŽŠÍ INFO KONTAKTUJTE PROSÍM NAŠI KOORDINÁTORKU

Kateřina Michajlovová info@blokcentrum.cz

774 328 032

Benefity sportovního lezení pro žáky škol v rámci výuky tělesné výchovy nebo školních sportovních aktivit

Radost z lezení a pohybu

Kromě nekonečné zábavy s sebou lezení přináší také celou řadu dalších výhod – z nichž mnohé jsou zvláště důležité pro růst a vývoj školních dětí.

Sociální přínos, spolupráce

Sportovní lezení je soutěžním sportem, ale zároveň může být rekreační aktivitou prováděnou s kamarády. Lezci spolupracují při překonávání obzvláště náročných lezeckých problémů a vzájemně se motivují. Bylo zjištěno, že tento druh kooperativní činnosti zlepšuje a rozvíjí u dětí komunikaci,empatii a důvěru při řešení konfliktů.

Komplexní rozvoj kondice

Málokdo může pochybovat o významu pohybové aktivity dětí, a to jak pro její zdravotní přínos,tak pro rozvoj motoriky (neboli pohybové gramotnosti). Kardiovaskulární zdatnost, flexibilita,obratnost, svalová síla a vytrvalost to jsou základy komplexní fyzické gramotnosti. To vše lezení nabízí v jednom balíčku a jeho krása je v tom, že je to jedna z mála aktivit, které lze považovat za opravdový trénink celého těla.

Lezení zlepšuje a rozvíjí sílu horní a dolní poloviny těla dítěte, kardiovaskulární zdatnost a vytrvalost, svalovou vytrvalost, rovnováhu a stabilitu, což z něj dělá ideální sport pro tělesný rozvoj v klíčových obdobích růstu.

 

Rozvoj kognitivních funkcí

Fyzické cvičení by nikdy nemělo vylučovat nejdůležitější část těla, kterou máme: mozek.

Lezení je fyzický sport, ale nejsou to ti nejsilnější lezci, kteří jsou nutně nejlepší; jsou to ti nejschopnější promyslet si cestu a prostoupit ji co nejefektivněji- díky možnostem, které lezecká stěna nebo cesta nabízí. V jádru je lezení po skalách nebo stěně cvičením v řešení problémů. Dovednosti řešit problémy (lezecké kroky, pohyby) pomáhají zlepšit sebevědomí, kreativitu, nezávislost a kritické myšlení dítěte.